FAKTY
Zanieczyszczenia powietrza
zabijają rocznie 3,7 miliona osób.
W wypadkach samochodowych
ginie rocznie 1,2 miliona osób.
10 minut – to czas, który tracimy dziennie na poszukiwanie miejsca parkingowego, to aż 15 dni w roku.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE jest w Polsce. Z analiz Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) wynika, że z powodu smogu co roku umiera przedwcześnie w naszym kraju ok. 47 tys. osób.
Kardiolodzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca przeanalizowali dane z Katowic:
W dniach alarmu smogowego liczba zgonów wzrasta o 6 pkt proc.
Zmarłych z powodu chorób serca i naczyń było w tym samym okresie więcej aż o 8 pkt proc.
Więcej osób umiera także w ciągu kolejnych kilkunastu dni od ogłoszenia alarmu.
W szpitalach wzrosła wtedy o 12 liczba pacjentów z zawałem serca.
Chorych z udarem mózgu było więcej o 16 pkt proc.
O 14 pkt proc. wzrosła też liczba pacjentów w poradniach rodzinnych.
DZIAŁAJ LOKALNIE - MYŚL GLOBALNIE
PROBLEM
Oddychać musi każdy – można ograniczyć spożywanie niezdrowych produktów, poprzez odpowiednią dietę – na to mamy wpływ, ale czy możemy oddychać mniej?
Każdego dnia w mediach pojawia się wiele informacji o ofiarach wypadków drogowych, jednocześnie informacje o umieralności w wyniku powikłań wynikających ze złego stanu środowiska są pomijane.
25% ruchu ulicznego w miastach wynika z poszukiwania miejsc parkingowych.
CO DAJE ROZWIĄZANIE TEGO PROBLEMU
Komfort życia
Rozwiązanie tego problemu to oszczędność na paliwie, mniejsza emisja spalin, mniejszy ruch uliczny w miastach, mniejsze korki.
Zanieczyszczenie powietrza w Polsce
Sprawdź, jak Ty możesz przyczynić się do ograniczenia smogu w Polsce
Co roku, smog przyczynia się do śmierci 3,7 mln osób, trzykrotnie więcej niż wypadki samochodowe. Ograniczenie zanieczyszczeń wokół siebie oraz edukowanie i szerzenie świadomości o problemie może ocalić rzeszę ludzi. Najprostszy sposób na podjęcie walki we własnym zakresie? Rezygnacja lub ograniczenie z poruszania się samochodem po mieście. Badania wykazują, że w wielu miejscach to właśnie silniki samochodów generują największe zanieczyszczenie powietrza w centrach wielkich miast. Wbrew pozorom, jazda samochodem nie zawsze pozwala na oszczędność czasu – obliczono, że co roku tracimy aż 15 dni na szukanie miejsca parkingowego!Smog w Polsce - cichy zabójca
Badania katowickich lekarzy, którzy poszukiwali korelacji między poziomem zanieczyszczenia powietrza a zdrowiem mieszkańców miasta, dały jednoznacznej odpowiedzi – przekroczenie limitów skutkuje zwiększoną ilością zgonów. W trakcie alarmu smogowego zwiększa się również ilość pacjentów z objawami ze strony układu oddechowego i sercowego. Problem widoczny jest nie tylko w specjalistycznych klinikach – aż o 14% procent zwiększa się ilość osób poszukujących porady lekarzy rodzinnych.
Poziom zanieczyszczenia powietrza z rok na rok rośnie, znacznie szybciej niż świadomość zagrożeń, jakie za nim idą. Smog w Polsce zabija podstępnie i w pierwszej kolejności atakuje osoby, które już wcześniej cierpiały z powodu przewlekłych schorzeń. Wpływ zanieczyszczenia powietrza na ludzi na pierwszy rzut oka jest mniej widoczny niż np. wypadki samochodowe, które pobudzają wyobraźnię. Aby ograniczyć ich liczbę, podejmowane są kolejne działania. Podobnie należy postępować w trakcie batalii o świeże powietrze. Niestety, te niezbędne kroki wciąż są odkładane w czasie. Zintensyfikowanie pracy na rzecz czystego powietrza przyniesie korzyści dla wszystkich, przede wszystkim podniesie komfort życia.
Edukacja, która pozwoli odetchnąć
Sieć czujników zanieczyszczenia jest podstawą, niezbędną do rozpoczęcia starań o lepsze powietrze. Wiedza o problemie smogu w Polsce, przede wszystkim na poziomie lokalnym, pozwala na skuteczne identyfikowanie jego źródeł oraz podjęcie próby ich eliminacji. Szczegółowa analiza oraz raporty są skutecznymi narzędziami do walki z tradycyjnymi rozwiązaniami, które mogą zostać skutecznie zastąpione przez nowoczesne, czystsze opcje.
Priorytetem powinna być również edukacja i szerzenie wiedzy o szkodliwości smogu. W Syngeos prowadzimy szeroko zakrojoną akcję edukacyjną, która skupia się przede wszystkim na polskich szkołach. Wraz z naszymi partnerami w wielu placówkach edukacyjnych zainstalowaliśmy czujniki, które pozwolą na badanie poziomu zanieczyszczenia powietrza wokół budynków szkolnych. Dostarczamy nauczycielom scenariusze oraz plany nauki, które umożliwią przekazanie uczniom podstawowej wiedzy o powietrzu wokół nas.