Syneos App

SYNGEOS

Nasze powietrze

Zainstaluj

Środowisko

Pomiary i analiza środowiska

Nasze czujniki zbierają informacje z wybranych parametrów. Każdy czujnik może mierzyć następujące parametry:

PM 2.5

PM 2.5

PM 10

PM 10

dwutlenek azotu

dwutlenek azotu

dwutlenek siarki

dwutlenek siarki

tlenek węgla

tlenek węgla

benzen

benzen

„Tak więc zostało powiedziane, że kto zna wroga i zna siebie, temu nic nie grozi, choćby w stu bitwach. Kto nie zna wroga, a zna siebie, czasami odnosi zwycięstwo a czasami ponosi klęskę, kto nie zna ani wroga, ani siebie, nieuchronnie ponosi klęskę w każdej walce.”
Sun Tzu „Sztuka wojny”

Naszego wroga nie widać. Naszym wrogiem jest powietrze, a dokładniej to co się w nim znajduje i ma wpływ na ludzkie zdrowie.

zagrożenia infografika

Tak jak możemy świadomie decydować o naszej diecie lub aktywności fizycznej, to w kwestii oddychania nie mamy większego wyboru… oddychać musimy.

Oddychamy nie wiedząc o zagrożeniach, które są konsekwencją zanieczyszczeń zwanych potocznie SMOGIEM.

EFEKTY ZDROWOTNE

Wchodzące w skład smogu szkodliwe związki chemiczne, pyły i znaczna wilgotność stanowią zagrożenie dla zdrowia. Są bowiem czynnikami alergizującymi i mogą wywołać astmę oraz jej napady, a także powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego.

Zgodnie z wynikami badań ESCAPE w przypadku drobnych zanieczyszczeń (do średnicy 2,5 mikrometra – PM2.5) każdy wzrost gęstości pyłu o 5 mikrogramów na metr sześcienny powoduje wzrost ryzyka śmierci z przyczyn naturalnych aż o 7 procent. Oddychanie przez kobietę ciężarną powietrzem zanieczyszczonym PM2.5 koreluje się także z występowaniem autyzmu.

Smog powoduje także zmniejszenie masy urodzeniowej noworodka, zwiększa zapadalność na nowotwory oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, jak i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia astmy u dzieci.

W 2013 roku WHO zaliczyła pyły zawieszone do kancerogenów, uznając, że mają one zauważalny i dobrze udowodniony wpływ na zwiększenie zachorowalności na raka płuc. Według szacunków WHO w objętym badaniami 2010 roku z powodu raka płuc spowodowanego zanieczyszczeniem powietrza zmarło na świecie 230 tys. osób.

12-34 MLD PLN

Koszty zanieczyszczenia powietrza rocznie

Przedwczesnych zgonów

3500

Przedwczesnych zgonów

Przypadków przewlekłego zapalenia oskrzeli

1600

Przypadków przewlekłego zapalenia oskrzeli

Przypadków nowych hospitalizacji

1000

Przypadków nowych hospitalizacji

Utraconych dni pracy

800 000

Utraconych dni pracy

Smog kwaśny poraża oskrzela, drogi oddechowe, układ krążenia. Organizacja Health and Environment Alliance oszacowała koszty zewnętrzne zanieczyszczenia powietrza wskutek spalania węgla w elektrowniach węglowych w Polsce

w przedziale 12-34 mld zł rocznie, na co składa się 3500 przedwczesnych zgonów, 1600 przypadków przewlekłego zapalenia oskrzeli, 1000 nowych hospitalizacji oraz 800 000 utraconych dni pracy rocznie.

W trakcie trwającego 5 dni wielkiego smogu londyńskiego w wyniku komplikacji oddechowych zmarło ponad cztery tysiące osób (w sumie w efekcie działania wielkiego smogu londyńskiego zmarło około dwunastu tysięcy osób).

Żeby skutecznie przeciwstawić się tym zagrożeniom, musimy je przede wszystkim bezbłędnie identyfikować i rozpoznawać z wyprzedzeniem. Do tej pory nie mieliśmy narzędzi, które pozwalały na takie działania prewencyjne.

Informacje, które pojawiały się w mediach, to jedynie doniesienie o odnotowanych stężeniach z dni poprzednich i co najwyżej bieżące odczyty z wojewódzkich stacji środowiskowych, czyli pomiar dokonywany w jednym miejscu na obrzeżach miast.