IoT – technologia, która napędza nasz biznes
IoT, czyli Internet of Things (Internet Rzeczy) jest technologią, która rozwija się z efektem kuli śnieżnej. Oznacza to nie tylko stałe i znaczące zwiększanie liczby urządzeń ale także wzrost wartości całego rynku. My patrzymy na biznes przyszłościowo i dlatego, z pełnym przekonaniem, korzystamy z potencjału, jaki daje IoT.
Czym jest Internet Rzeczy?
Ogólna koncepcja tego rozwiązania, obejmuje tworzenie połączeń między urządzeniami, usługami i ludźmi, wymianę i analizę danych. Internetem Rzeczy możemy nazwać wszystko, co da się podłączyć do sieci internet, również maszyny pracujące autonomicznie bez ingerencji człowieka. Biorąc pod uwagę fakt, iż szacowana liczba urządzeń, mających współtworzyć IoT, ma w 2020 roku przekroczyć liczbę 30 miliardów – jej możliwości okazują się rzeczywiście imponujące.
Łatwym do wyjaśnienia przykładem IoT jest system smart home, który staje się coraz bardziej popularny w inwestycjach deweloperskich. Urządzenia połączone w sieć, pozwalają sterować różnymi parametrami wyposażenia wnętrz, by np. odpowiednio wcześnie załączyć ogrzewanie przed powrotem właścicieli do domu czy zoptymalizować koszty zużycia energii elektrycznej, odpowiednio sterując sprzętem domowym.
Nasze rozwiązania
Czujniki, mierzące jakość powietrza, stężenie gazów czy poziom hałasu a także tablice LED oraz ekrany wewnętrzne, które wyświetlają wyniki pomiarów, tworzą dobrze działającą sieć, która w czasie rzeczywistym, informuje o warunkach środowiskowych.
Pierwsza warstwa systemu IoT obejmuje sieć sensorów. Służą one do monitorowania parametrów środowiska takich jak:
- temperatura,
- wilgotność,
- ciśnienie,
- stężenie cząstek PM10, PM2.5, PM1,
- natężenie hałasu;
Kolejna warstwa to infrastruktura zapewniająca komunikacje wraz z serwerem danych (Cloud), którego celem jest zbieranie oraz przetwarzanie danych z czujników.
Ostatnią najbardziej rozbudowaną warstwę architektury IoT stanowi warstwa aplikacji (dashboard). Jej podstawową rolą jest dostarczenie usług i aplikacji dla użytkownika końcowego poprzez stworzenie spójnej platformy wymiany danych gromadzonych przez wszystkie urządzenia, a także ich odpowiednia interpretacja oraz wizualizacja.
Informacje zgromadzone przez system prezentowane są poprzez portal internetowy naszepowietrze.pl oraz w aplikacji mobilnej Syngeos.
Posiłkując się IoT, ograniczamy koszty, zyskujemy możliwość szybkiej analizy danych oraz optymalizujemy proces lokalizowania ewentualnych błędów. Dlatego też, możemy sprawnie przeprowadzać prace serwisowe i zwiększać produktywność.
Smart City – teraźniejszość
Wizja smart city, z produkcji filmowych gatunku science – fiction, wchodzi powoli do rzeczywistości. Większość z udogodnień, mieszczących się w składzie tego niezwykle szerokiego pojęcia, opiera się właśnie na technologii IoT. Znamienitym przykładem może być jedno z najnowszych i najbardziej nowatorskich miast świata – Songdo, powstające na sztucznie usypanej wyspie u wybrzeży Morza Żółtego, w Korei Południowej. To właśnie tam, system IoT ma okazję rozwinąć swój potencjał w pełnej okazałości.
My także chętnie z niego korzystamy, rozwijając sieć sensorów środowiskowych – w ten sposób budujemy świadomość społeczną, głównie w zakresie zanieczyszczenia powietrza – kluczowego zagrożenia, jakie stawia przed nami obecna rzeczywistość, nie tylko w kraju ale i wymiarze globalnym.