Właśnie teraz jest czas na działanie
Okres wiosenno – letni nie sprzyja myśleniu o skutkach oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Problem smogu, w ciepłych miesiącach jest bagatelizowany a to błąd! To właśnie teraz jest najlepszy czas na działanie – montaż systemu monitoringu jakości powietrza i wykorzystywanie możliwości, jakie dają dotacje na wymianę pieca czy termomodernizację.
Czyste Powietrze na nowych zasadach
Rządowy program Czyste Powietrze, od 15 maja 2020 roku modyfikuje zasady przyznawania wniosków – zmniejsza się okres ich rozpatrywania (z 90 na 30 dni) i zgodnie z deklaracjami twórców, procedura składania również ma zostać uproszczona. Kwoty dotacji będą uzależnione od zakresu inwestycji jak i dochodu wnioskującego. Czy te działania wystarczą, by poprawić stan jakości powietrza w naszym kraju? Okaże się z czasem – jedno jest pewne, już ponad 131 tysięcy gospodarstw domowych złożyło wnioski o wsparcie (od 2018 roku), więc jest nadzieja.
Mapa smogowa do zmiany
Wszelkie działania, mające poprawiać jakość powietrza, planowane w jednostkach samorządowych, powinny się opierać na koncepcji, uwzględniającej wiele aspektów – od możliwej redukcji źródeł zanieczyszczenia poczynając, przez planowanie działań wspomagających (np. odpowiednie nasadzenia zieleni czy budowa rzeczywiście wygodnej sieci komunikacji zbiorowej) a na monitoringu jakości powietrza kończąc. Tylko wtedy mieszkańcy danego regionu otrzymają miarodajną informację na temat tego, jak mocno ich działania i decyzje władz, przekładają się na komfort i bezpieczeństwo życia.
Latem czas na montaż systemu czujników
Jeżeli dana gmina czy miasto zdecydują się na monitorowanie stanu powietrza na swoim terenie, polecamy wykonanie prac i rozpoczęcie pomiarów, jeszcze przed spadkiem temperatur, tj. rozpoczęciem sezonu grzewczego. Dlaczego? Po pierwsze, pozwoli to na uzyskanie odpowiedniej perspektywy odczytu pomiarów a po drugie przyzwyczai mieszkańców do korzystania z danych, które mogą być przecież udostępniane na tak wiele sposobów. Dopracowanie rozwiązań systemowych, dotarcie z informacją do różnych grup społecznych oraz przeprowadzenie szeroko zakrojonej akcji edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży – to warto zrobić w okresie przedsmogowym. Takie rozwiązanie przygotuje wszystkich odbiorców treści do właściwego i pełnego korzystania z możliwości systemu.
Monitoring zanieczyszczenia powietrza
Jakie możliwości dostępu do wyników pomiarów Syngeos oferujemy?
- Poprzez stronę internetową naszepowietrze.pl
- Poprzez aplikację mobilną Syngeos
- Poprzez aplikację mobilną Kanarek
- Poprzez monitory edukacyjne, znajdujące się w palcówkach oświatowych, urzędach i innych miejscach użyteczności publicznej
- Poprzez zewnętrzne tablice LED, umieszczone w głównych punktach miast
- Poprzez widżety, dostępne na stronach urzędów, szkół czy lokalnych mediów
Mapa smogowa, tworzona za pomocą odpowiednio skalibrowanych i nowatorsko zaprojektowanych sensorów środowiskowych, to nasz nadrzędny cel, równie istotny jak edukacja antysmogowa – zwłaszcza wśród najmłodszych pokoleń. Zachęcamy do montażu czujników właśnie teraz, by właściwie przygotować się technicznie i mentalnie na sezon grzewczy.