Gdzie znaleźć przestrzeń na zieleń?
Zarówno w zaciszu domowym jak i przestrzeni miejskiej, warto wygospodarować jak najwięcej miejsca na nasadzenia – nie tylko drzew i krzewów ale także sezonowych bylin. Dzięki nim, jakość powietrza ulegnie poprawie. Nowoczesne metropolie, stawiające na proekologiczne rozwiązania, proponują architekturę, która przewiduje roślinność na każdej kondygnacji. A co w przypadku istniejących już obszarów zurbanizowanych? I tutaj mamy okazję do spektakularnych działań, bez konieczności przebudowy ulic czy zabytkowych kamienic.
Domy jednorodzinne
W przypadku domów jednorodzinnych, które przeważają na przedmieściach dużych miast oraz w mniejszych miejscowościach, obecność zieleni w ogrodach jest standardem. Wybierając rodzaje roślin, warto sięgać po zróżnicowane gatunki – szczególnie zaś te, które odznaczają się wysokimi właściwościami oczyszczającymi powietrze. Jednorodzinna zabudowa generuje dużą ilość niskiej emisji – zwłaszcza w przypadku budynków wyposażonych w przestarzałe źródła ciepła. Ich wymiana, w połączeniu z dużą ilością zieleni w najbliższym otoczeniu, pozwoli skutecznie walczyć ze smogiem.
Tarasu, balkony i loggie mogą oczyszczać powietrze
Mieszkańcy budynków wielorodzinnych także mają wiele możliwości ku temu, by wprowadzać zieleń do aranżacji swoich balkonów, loggii czy tarasów. Ich ściany, zapełnione roślinami perfekcyjnie wprowadzą wypoczynkowy nastrój „dżungli”, ochronią przed nadmiernym nagrzewaniem się przestrzeni, będą wyglądać estetycznie, na bieżąco oczyszczą powietrze a dodatkowo, ich obecność, pozostanie nie bez znaczenia dla pożytecznych owadów.
Walka ze smogiem we wnętrzach
Długie, jesienno – zimowe wieczory, zachęcają do spędzania większej ilości czasu we wnętrzach własnego domu lub mieszkania. Jak chronić się w nich przed szkodliwym działaniem smogu? Oczywiście niezastąpione będą oczyszczacze powietrza ale równie istotne wsparcie zapewnią rośliny. Odpowiednio dobrane, oczyszczą powietrze i dodatkowo, udekorują pomieszczenia.
Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na swobodne gospodarowanie przestrzenią, ze względu na jej ograniczoną powierzchnię, powinny zainteresować się możliwościami jakie dają ogrody wertykalne. Najlepiej sprawdzają się w takich instalacjach sukulenty, rośliny płożące, bluszcze czy monastery. Mogą zastąpić obraz czy lustro, równie efektownie ozdabiając i co istotne, nie zabierając jednocześnie cennej powierzchni podłogi. Kiedy czujniki jakości powietrza będą wskazywać przekroczenie norm, Ty będziesz mógł schować się przed smogiem w zacisznym, pełnym zieleni wnętrzu.
Wertykalne ogrody także w przestrzeni miejskiej
Nowoczesne rozwiązania architektoniczne, coraz częściej stosowane w przestrzeni miejskiej, także sięgają z powodzeniem po ogrody wertykalne. W wielu europejskich metropoliach a także w polskich, największych miastach, możemy spotkać słupy, filary i nowo powstające instalacje, obsadzone zielenią. Szczególnie w zatłoczonych centrach, trudno wygospodarować miejsce na rabaty czy nasadzenia nowych drzew. Zaś ilość powierzchni betonowych, wpływa nie tylko na jakość powietrza ale również na wysoką temperaturę, podczas cieplejszych miesięcy. Dlatego tak istotne jest planowanie kolejnych modernizacji przestrzeni miejskich, przy użyciu roślin.
Ciekawym rozwiązaniem tego typu są wiaty przystankowe, których ściany i dachy obsadzone zostały roślinami – co ważne także takimi, które wspierają utrzymanie się prawidłowej populacji owadów. Nowoczesne realizacje deweloperskie, rewitalizujące obszary poindustrialne, również z sukcesem wykorzystują możliwości, jakie dają ogrody wertykalne – czy to na zewnętrznych dziedzińcach, czy w wewnętrznych częściach wspólnych – np. w holu głównym.
Syngeos dostarcza gminom i miastom sprawny oraz kompleksowo zaprojektowany system pomiaru jakości powietrza, jednakże to od decyzji mieszkańców (m. in. w zakresie kreowania otaczającej ich przestrzeni) będzie w dużej mierze zależało to, czy ograniczą zjawisko smogu i poprawią jakość swojego życia. Wspólnie możemy więcej!